Blog

2020 ja edasine

Kuni 2020 presidendi vastuvõtuni Viljandis, mida ma Kroonikale tarbeks üles võtsin, läks mul väga hästi ehk oli väga palju pildistamisi. Isegi Soome Iltalehtile tegin pilti ja sai ka jätkatud videote tegemist ja siis ta tuli… Teate küll kes – onu Covid. Märtsikuu oli raske st kõik plaanilised pildistamised lükkusid määramata ajaks edasi, üritusi ei toimunud, kõik olid hirmul ja teadmatuses, nii ka mina. Mõtlesin isegi sellele, et olin teinud just ca 8000 eurise investeeringu uude fototehnikasse ja nüüd siis nii… aga õnneks hakkas peagi kõik taastuma.

Juuni-juuli-august oli juba niipalju pildistamisi (vahel 2-3 päevas) Ekspress Meediale (Delfi, EPL, Kroonika, Maaleht jne) tehtud, et kurtsin vaba aja puudumise üle ning oma armsasse maakohta jõudsin ainult selleks, et seal muru niita ja tagasi Tartu sõita. Klientide nimekirja lisandus nii mõnigi PR-ettevõte, koostöö jätkus nii Äripäeva kui Õhtulehega ja isegi ühte pulma jõudsin pildistama.

Septembris hakkas viiruselaine jälle tõusma, üritusi taas vähem aga mingi aeg ühiskond kohanes ja järsku tekkis vajadus videoülekannete järele ja koostöös sõber Priiduga (www.video5.ee) sai päris palju ülekandeid tehtud. Õnneks oskan ma ka muid erinevaid töid teha ja aasta kokkuvõtteks võib öelda, et oli väga töine aasta – töisem, kui oleks tahtnud 🙂

Ei saa öelda, et onu Covid oleks üdini negatiivne. Tundub, et tema panus maaelu edendamisse on suurem, kui riigipoolsed viimaste aastate toetusmeetmed. Nii mõnigi avastas omale maal elamise ja kaugtöö tegemise võimalused, nii mõnigi perekond, kes siiani kurtsid linnakorteri väiksuse üle, ostsid suurema korteri asemel hoopis väiksema maakodu ja on seda paremaks kõpitsemas. Samuti sundis onu Covid meid inimeseks olemise põhiväärtuste üle mõtisklema, mis meil muidu kiirelt arenevas majandusmaailmas elades ununema kipub.

2021

Tahtsin siia ka mõned illustreerivad pildid (neid on palju) panna aga kuna kirjutan seda postitust juuli keskel 2021, siis muigan, et võrreldes 2020 aasta juuni-juuli-(ilmselt ka august) on sel aastal veel rohkem ja ainult, ainult foto- ja videotöid. Näiteks Juunis oli mul esimene vaba päev 25-dal. Juulis pole veel puhkepäeva olnud ja täna (15.07.21) hakkas WRC Rally Estonia, eile sain oma meedia akrediteeringu kätte – on rohkem kui kindel, et nädala lõpuni on väga põnev ja töine ning ka sigapalav! 🙂

Aasta alguses sai järjest suureva nõudluse tõttu ka omale lõpuks droon ostetud ja otseülekanneteks vajalikud seadmed ja muu kola ning oi kui palju seda kõike on ka vaja läinud!

2020 Jaanuar.

Jaanuar algas põnevalt, ootusärevalt. Sain eelmise aasta lõpuks kätte oma kauaoodatud uue Sony A7 III täiskaader hübriidkaamera aga pole veel jõudnud ühtegi objektiivi sellele osta. Varem pildistasin Canoni tehnikaga ja olin vägagi rahul aga mingi aeg sai põhilisem osa sellest maha müüdud ja keskendusin rohkem videole. Ostsin korralikuma Sony 4K videokaamera ja muid erinevaid asju, mida on vaja korralikumaks videosalvestuseks vaja. Mida aeg edasi, seda loogilisem tundus, et tahaks ikka ka pilti rohkem teha sest oskused on juba ammu olemas ja töötahet ka jätkub!

Kuna Canon on nii video kui fotomaailmas pehmelt öeldes loorberitele puhkama jäänud ning Sony seevastu on väga jõuliselt ja väga häid kaameraid tegema hakanud ja mul ka varasemalt Sony videotehnikaga ainult positiivsed kogemused, siis oli loogiline, et ostan ka Sony fotokaamera.

Tean varasemast asjade ostmise ajast, et kõige kallim viis oma lõpuks korralik tehnika muretsemiseks on osta kõigepealt “mingid asjad” ja siis asjad, mis on tööks mõeldud. Teades seda, otsustasin minna lõppkokkuvõttes odavamat teed mööda ja seega osta kohe, korralikud objektiivid.

Sigma nagu oleks teadnud, et ma plaanin Sony peale kolida ja nad lasid lõpuks oma väga heast ja valgusjõulisest Sigma 24-70mm F2,8 ART seeria objektiivist ka Sonyle sobiva kinnitusega versiooni. Ainuke “häda” oli selles, et nad tegid seda detsembris ja kuna detsember on ju “kingitustekuu”, siis oligi arvata, et nii hea hinna kvaliteedisuhtega objektiiv ei jää jõulude ajal lettidele vedelema vaid Sony omanikud ostavad need ära.

Juhtus see mis juhtuma pidi ehk Euroopa kesklaost said need objektiivid otsa ning jaanuari 3 nädala lõpuks peaks neid uuesti juurde tulema ning 4 nädala sees peaks ehk mingi ports neid ka Eestisse müüki jõudma ja ehk saan ka mina oma kauaoodatud objektiivi lõpuks kätte.

Olin olukorras, kus mul on uus ja paljulubav kaamera aga objektiive pole, seega sain ainult kaamera menüüd näppida. Mingi aeg meenus, et mul on olemas üks veneajast üks vana aga omaaegne parim makroobjektiiv Volna 9 ehk M42 keermega. M42 keermega objektiivi ei saa niisama lihtsalt Sony E-mounti otsa keerata vaid on vaja vaheadapterit. Tellisin selle ära aga pole veel kätte saanud aga vahepeal kasvas isu ikkagi kohe ja nüüd miskit huvitavat pilti teha. Teadsin, et mul naabrimehel on 3D printer olemas ja uurisin, kas ta saaks mulle vajaliku adapteri teha? …mõne tunni pärast oli adapter olemas, ajutiseks sobib väga hästi.

Kes õue vaadanud on, on märganud, et talve kui sellist pole, pole kohevat lund, pole isegi päikest ammu korralikult näinud, seega õues midagi eriti pildistada pole. Täiesti ISO 1600 ilm. Mõtted läksi tubasele tegevusele.

Aasta algul jõudis mulle ka üks uus ja kiiremat salvestuskiirust pakkuv mälukaart: Sony Tough. Nagu nimigi viitab, peab see üks paganama kõva kaart olema – füüsiliselt kõige vastupidavam mälukaart olema. Mõtlesin, et katsetaks siis seda väidet. Kuna Sony ise pole osanud sellest head tootefotot teha siis mõtlesin, et teeks ise – soojas toas aga külma pildi.

Kaart on tugev, vee, külma ja kuumakindel jne kindel aga ei tea, et keegi oleks vett ja külma koosmõju kasutanud.

Ühel nädalavahetusel leidsin sobiva suurusega plasttopsi, fikseerisin õhukese läbipaistva teibi abil mälukaarti võimalikult sirgesse asendisse, valasin vett täis ja panin tavalisse sügavkülma.

Hommikul sättisin töölaua valmis, võtsin jäätunud “mälukuubiku” välja. Algusest peale oli kindel plaan seda sinises valguses pildistada ja kuna mul on Nitecore SRT7GT taskulamp, mis lisaks muudele headel omadustele oskab ka ilusat sinist valgus näidata, siis oli valgusallikas olemas.

Panin taskulambi tagurpidi lauale, kahe kohvipaki peale suuremast pildiraamist laenatud klaasi ja klaasi alla taskulamp. Päev varem olin katsetanud jääkuubikut ka otse taskulambi peal aga loomkatsete käigus selgus, et lamp läheb soojaks ja hakkab kiiresti jääd sulatama. Klaasi peab enamvähem loodi saama sest nii jää kui klaas nn teadupärast libedad… Selleks, et mälukaarti kollakam logo paremini välja tuleks, selleks lasin ülevalt lisaks soojema pealampi kitsa valguskiire kaarti ülemisse otsa.

Pildisin statiivilt, Sony A7 III + ajutine 3D printeriga tehtud M42 to E-mount adapter + venelaste üks parim macroobjektiiv Volna-9 macro 50/2.8.
ISO 100, ava ca 11, säriaeg 1/40.

Minu töölaud ehk “Behind the Scenes” pilt ka.

Põhimure oli ilusa jää saamine. Tavaline kraanivesi ei kõlba sest läheb mõradesse, on hägune jne. Kasutasin lõpuks destileeritud vett ja sain enamvähem sellise tulemuse, nagu tahtsin.

Ahjaa, mälukaart töötab peale korduvat jäätumist kenasti edasi  Need mälukaartid on ka juba Eestis üsna odavaks läinud ehk kui natuke googledada, siis saab sellise kaarti juba 75 euri eest kätte.

Ilus pilt sai ja kuna ka selle tegemine pakkus põnevust, otsustasin seda põnevust ka Facebooki videofoorumi grupis jagada. Paljud arvavad, et korralikuma tootefoto tegemiseks on mingeid erilisi tingimusi ja teadmisi vaja, no muidugi natuke on aga ikka palju on katsetamist ja kui lõpuks miskit hästi välja tuleb, siis mul pole küll kade meel oma kogemusi jagada.

Seda, et see väga kaudselt videoga seotud postitus selle grupis vaata, et kõigi aegade kõige populaarsemaks postituseks osutub, seda ei osanud isegi aimata.

No ja oli aja küsimus, millal mõni Sony müügiga seotud ettevõtte turundusinimene selle info leiab.

Lugu jätkub… 🙂

2019 kokkuvõte

Arvestades seda, et olin 2015 -2017 välismaal ning 2018 sai pea täielikult maakodu ehitusele pühendatud , oli 2019 aasta töö foto- ja videovallas juba üsna kirju. Oli palju erinevaid pildistamisi aga ka vahvaid videoprojekte. Jätkasin oma varasemat koostööd Tartu väga põneva videoproduksioonifirmaga (www.video5.ee) ning ka Tallinnas paikneva tõesti väga proffesionaalse audio-video visuaale pakkuva Mind Media-ga (www.mind.ee).

Koostöö võimaldas mul teha erinevate videokaamerate taga olles erinevaid videooperaatoritöid, alates koolituste, privaatürituste, firmade suvepäevade salvestamisest kuni FB striimide, konverentside kui ka jalgpalliülekannete filmimiseni. Iga kord on sain jälle midagi uut ja põnevat õppida ning nii mõngi huvitav video sai ka päris omal käel valmis tehtud. 

Palju materjali on suuremas või vähemas osas privaatsed ehk konkreetselt vaadeldavad ainult kliendile, seega seda valmismaterjali ei saa ma jagada aga mingi ülevaate tegemistest saan anda.

Aasta algas valimistega. Mul oli suur rõõm ja au teha mitu erinevat valmimisreklaami Isamaaliidu nimekirjas riigikokku kanditeerinud endise Elva linnapea Eva Kams-ile. Videoid jagati peamiselt Facebooki keskkonnas aga ka Youtube keskkonnas

6. veebruaril toimus kliimadebatt, kus riigikogusse pürgijad võtsid fookusesse selle, kuidas peaks arenema edasi Eesti kliimapoliitika. 

Olin üks kahest videooperaatorist. Kliimadebatti oli võimalik näha otseülekandes www.delfi.ee portaalis ning seda saab ka siit järgi vaadata

16. aprillil toimus ERM-is Õpilaste teadusfestival 2019. Tegime otseülekannet facebooki keskkonda.

Olin üks kahest videooperaatorist. Otseülekannet ei soovitud hilisemaks vaatamiseks salvestada aga autasustamise osa on järelvaadatav siin.

29 juunil toimus Tartus ESTO 2019 raames Noortekongress, tootsime taas otseülekannet ja olin üks kahest videooperaatorist. Videoülekanne on järelvaadatav Postimehe kodulehel.

See oli aasta kõige kiirem tööpäev sest samal päeval oli ka “Tartu linna päev” ja selle raames toimus väga palju erinevaid üritusi. 

Käisin päeval kahe kaameraga salvestamas: 
Tartu Uues Teatris – Ooperisümbioos: Ivar Põllu – „Lendav hollandlane“  Elleri kooli Tubina saalis Ooperisümbioos: Filipp Loss – „Ruslan ja Ludmilla“

Õhtul kell 21.00 algas Tartu raekoja platsil “Tartu linna päeva” Galakontsert. 

Näitasime salvestuse otsepilti internetis Postimehe portaalis. Salvestasime kokku 5 kaameraga. mina olin ühe kaamera taga. Videoklipid on vaadatavad Youtube keskkonnas

16 august. Tamme Staadion ja jalgpall – esimest korda jalgpalli ülekannet tegemas ja mind pandi kohe Action-kaamera taha. See oli päev mis kauaks meelde jäb sest mõistsin, et see jalgpall on ala, mida ma ei valda. 

Mind Media tegi montaazi oma ülekandebussist ja arvas hiljem, et essa korra kohta polnud tegelt väga hull aga ise ma tean …see oli minu kõigi aegade kõige halvem kaameratöö ja vandusin, et enam ei taha ma kunagi jalgpalli kaamera tagant näha. Sügisel avastasin end uuesti Viljandis jalgpalli ülekannet salvestamas… 🙂

Jalgpall Tammekal, ActionCami-ga salvestamas

22. august toimus Rahvusvahelise tootearendustoetuse „Eurostars” infopäev Tartu, V Spa Hotelli konverentsikeskuses. Tootsime ülekannet Facebooki keskkonda.

Olin üks kahest videooperaatorist. Video on järelvaatav FB-keskkonnas.

22. septemril toimus Tartus, Lõunakeskuses E-spordi päev. Tootsime kahe kaameraga otsepilti jäähallis asuvale ekraanile. Postimehes on nähtav pildigalerii, mille autor pole mina aga seal saam aimu, milline see üritus oli.

Kõige huvitavam oli ehk jälgida CS:GO turniire.

Sügis toimekas aeg jätkus, oli palju erinevad pildistamisi ja aasta lõpupoole asendasin head fotograafist sõpra Aldot Õhtulehe Tartu toimetuses. 

Käisin Tapal uudistamas, milline Briti peaminister Boris Johnson välja näeb

Pildistasin Tartu Pauluse kirikus “Jõulutunneli” heategevuslik kontserti
Vaatasin läbi kaamera, kuidas Otepääst udune talvepealinn sai 
ning kuidas Tartus jõulurahu välja kuulutati.

Detsembris salvestasin ja monteerisin ka kokku ühe toreda videoklipi Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidule. Valminud videoklippi sai näha nii ETV Ringvaate saates, kuid on vaadeldav Posimehe meediakeskkonnas

Minu jaoks kõige olulisem investeeringupäev jõudis kätte 27 detsembril – nimelt ostsin lõpuks omale uue korraliku fotokaamera Sony A7 III.

Ja kaamera ostsin ikka siit, Eestist. Kes seda Eesti majandust ikka toetab, kui mitte meie, eestlased 🙂